Roudnice na Labem v roce 1905 a dnes.

Roudnice na Labem v roce 1905 a dnes. | foto: Rodinný archiv Thun - Hohensteinů, Státní oblastní archiv Litoměřice, pobočka Děčín

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Cesta na lov přívozem u Roudnice nad Labem

  • 85
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Historický snímek zachycuje účastníky lovu, který se odehrál 16. prosince 1905 u Roudnice nad Labem. Většina čtenářů tak tipovala místo, odkud fotografie pochází, správně.

K honu se dochoval celý soubor fotografií i zmínky v historickém tisku. Zúčastnila se ho totiž celá řada šlechticů, mezi nimi třeba i František Thun z Děčína se svou manželkou Ernestinou. Ta si od autora snímků, uznávaného fotografa Rudolfa Brunera-Dvořáka, vyžádala celou sérii, aby si ji mohla vylepit do fotografického alba. Umístila do něj i článek z místního tisku, který o honu psal nebo soupisku toho, co účastníci lovu zastřelili. Celkem padlo 937 kusů zvěře, z toho bylo například 535 bažantů. Fotografická alba jsou uložena v děčínské pobočce Státního oblastního archivu.

Autor snímků Rudolf Bruner-Dvořák je označován za zakladatele reportážní fotografie. Od roku 1891 mohl používat titul „Momentní fotograf Jeho císařské a královské Výsosti Nejosvícenějšího pana arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského z Este“. Díky vztahu s arcivévodou se mohl účastnit řady oficiálních i soukromých akcí císařské rodiny.

Portál iDNES.cz spustil od ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuze psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů