Rovné na Litoměřicku kolem roku 1890 a na aktuálním snímku | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Srocení na návsi v Rovném pod Řípem

  • 153
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Bájemi opředenou horu Říp nebyl problém poznat. Těžší úkol byl rozpoznat vesnici, ve které František Krátký snímek kolem roku 1890 pořídil. I tak ale mnozí čtenáři správně určili, že malebnou vesnicí je Rovné.

Fotograf na snímku zdůraznil postavy lidí před pozadím fotogenické hory. Postávají a posedávají tu místní chalupníci a žena s dětmi - pro všechny byla v té době návštěva fotografa výjimečná událost.

Dnes je Rovné místní částí obce Krabčice. Ve vsi žije trvale zhruba 450 lidí. Na Říp odtud vede lipová alej.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů