Masarykovo náměstí v Ostravě dnes a na historickém snímku z roku 1890. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Povoz a kominíci na centrálním náměstí v Ostravě

  • 87
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Fotografická hádanka stojící na snímku centrálního náměstí nakonec nebyla tak lehká, jak jsme čekali. Čtenáři tipovali, že snímek od Antonína Krátkého, je z Nového Jičína, Kadaně nebo Frýdku Místku, ale správná odpověď byla Ostrava.

Historická fotografie zachycuje dnešní Masarykovo náměstí kolem roku 1890. Ostravě tehdy díky prosperujícímu těžkému průmyslu rychle přibýval počet obyvatel, což ale z fotografie ještě není patrné.

Na náměstí stále stojí Mariánský sloup z roku 1702 i socha svatého Floriána (1763). Jenže světce komunisté nechali v roce 1960 v rámci estetizace náměstí přemístit nejprve do Kravař na Opavsku a poté do ostravské části Hrabůvka. Floriána nahradila socha milicionáře na stráži. Ten vyklidil pozice až po sametové revoluci a v roce 2008 se vrátil původní Florián.

Pohnutou historii náměstí dobře dokumentují i proměny jeho názvu. Nejprve neslo název Ringplatz, poté Hlavní náměstí a po vzniku Československa Masarykovo náměstí. Nacisté vrátili název Hlavní náměstí, v letech 1945 až 1953 se názvy opět prohodily na Masarykovo. I ten ale nevyhovoval a komunisté plochu přejmenovali na náměstí Lidových milicí. A zase až od roku 1990 nese náměstí jméno prvního prezidenta.

Na staré fotografii ještě nebylo náměstí vydlážděné, což se však brzy změnilo.

I to se stalo námětem kritických připomínek čtenářů, protože při poslední rekonstrukci v letech 2006 až 2009 stavebníci používali nekvalitní čínský materiál, což vedlo k nucenému předláždění.

Na fotografii z konce 19. století už stojí veřejné osvětlení a původně dřevěné domy nahradily zděné. Díky dalšímu rozvoji města poté i ty ustoupily jiným stavbám. Ačkoliv, jak je patrno, ne vždy to bylo ku prospěchu vzhledu náměstí centrálního ostravského obvodu.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů