Husinec v roce 1888 a dnes. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Malí prodavači bez bot na hlavní ulici v Husinci

  • 70
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Většina čtenářů správně v diskuzi uváděla, že na historickém snímku je Husinec. Autorem snímku je František Krátký, který městečko navštívil někdy kolem roku 1888, aby si nafotografoval především rodný dům Jana Husa. Záběr zachycuje hlavní ulici vedoucí k původně gotickému kostelu Povýšení sv. Kříže.

„Záběr je obrazově zajímavým dokladem o využívání malých dětí k práci, vždyť malému nosiči nebude více než devět let,“ říká ke snímku historik Pavel Scheufler, z jehož sbírky fotografie je. Podle Scheuflera je dobrodružstvím ve fotografiích hledat, nacházet souvislosti a případně i skryté významy.

Stejně to cítí i čtenář Petr Vrána. „Rád takové fotky trochu hlouběji zkoumám. Tak takhle se nějak dříve chodilo prodávat zboží do trhů po celém kraji. Nůše na zádech naplněná do výšky, až z toho byla chuděra celá ohlá. I ten klučina v pozadí má nůši vrchovatou. Zpátky přeplněná nakoupenými zásobami. Neměli to tehdy lehké,“ napsal do diskuze ke snímku. A dodal: „Ti starší na nohou mejšláky (dřevěné pantofle, pozn. red), kluci opravdu naboso. Boty byly jen na neděli do kostela...“

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů