Ani víc než sto let architektuře brány neubralo. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Bosý chuďas a elegantní bohatýr na mostě v Českém Krumlově

  • 25
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

„Český Krumlov, Budějovická brána. Pěkná fotka,“ odhalila bez jakýchkoli okolků správné místo jedna ze čtenářek v diskusi. Obrovskou nápovědou byla zejména věž tolik typického českokrumlovského zámku i to, že dnešní pohled na stejné místo se krom chybějících telegrafních sloupů téměř nezměnil.

V popisku originální fotografie, jejíž vznik je datován k roku 1910 a její autor je neznámý, je uvedeno „Krumlov: na starém mostě“. Dnes už se lze jen domnívat, zda jejím účelem bylo zachytit samu městskou bránu, či naznačený kontrast mezi chudě oděným chlapcem a bohatýrem na jednom mostě.

Samotná brána byla postavena v letech 1598 až 1602 architektem italského původu Domenicem Benedettem Comettem z Eckthurnu. Náklady na její vybudování hradil Petr Vok z Rožmberka. Je jedinou z městských bran, která se dodnes dochovala, uvádějí webové stránky České Krumlova.

Středověké centrum města obklopené meandry Vltavy je od roku 1963 na seznamu světového dědictví UNESCO.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera . Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů