Premiér Bohuslav Sobotka si povídal se syrskými studenty, kteří budou studovat...

Premiér Bohuslav Sobotka si povídal se syrskými studenty, kteří budou studovat v Praze (24. října 2015). | foto: Zuzana Černá, Impuls.cz

Na řešení migrační krize dá Česko 100 milionů, shodují se ministři

  • 38
Vládní koordinační skupina pro ochranu hranic a migraci navrhla, aby vláda schválila využití 60 milionů korun na zřízení Stálého zdravotně humanitárního programu Medevac, určeného na pomoc obětem ozbrojených konfliktů. O dalších 40 milionů se má zvýšit podpora pro program, který pomáhá uprchlíkům v zemích původu.

Členové koordinačního orgánu v úterý projednali prevenci nelegální migrace, podporu stabilizačních opatření v zemích, odkud do Evropy míří nejvíce uprchlíků, a další body související s migrací. Jednání se účastnil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Skupina vládě doporučila, aby poskytla peněžní dar ve výši 1 075 000 korun Mezinárodnímu centru pro rozvoj migračních politik, ve kterém spolupracuje Česká republika s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem při řešení problému vysídlených lidí na Ukrajině. Těch je v současné době již téměř jeden a půl milionu.

Koordinační orgán také navrhl vládě, aby nechala využít 60 milionů korun na zřízení Stálého zdravotně humanitárního programu Medevac, který je určený na pomoc obětem ozbrojených konfliktů. Peníze mají jít hlavně na zvětšení zdravotnických center v zemích, odkud přicházejí uprchlíci.

Sobotka: Česko pošle Jordánsku 100 milionů na pomoc s uprchlickou krizí

Finanční injekci by podle koordinačního orgánu měl dostat i uprchlický tábor v iráckém Kurdistánu, program pro rozvoj severní Afriky a část peněz by měla jít i do Srbska na zlepšení jeho azylového a migračního systému. Dohromady se jedná o částku 40 milionů korun. Jejich účelné využití má pomoci uprchlíkům v zemích původu a zabránit velkým migračním pohybům.

Podle tiskové zprávy zveřejněné na webových stránkách vlády jednali členové skupiny také o návrhu, který podal Nadační fond Generace 21. Týká se přesídlení 53 osob z Irácké republiky do Česka (více o plánu zde).

Koordinační orgán funguje na vládní úrovni, jeho členy jsou zástupci všech ministerstev. Úterního jednání se kromě předsedy vlády zúčastnil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu Jan Mládek, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Další resorty na jednání zastupovali náměstci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video